Vďaka praktickým formám alebo vykrajovačkám môžete aj z obyčajnej desiaty, ktorú by deti odmietli, urobiť zaujímavú, netradičnú pochúťku, ktorá určite nezostane do večera v aktovke.
3 TRIKY, AKO ZAISTIŤ, ŽE BUDE DESIATA DEŤOM CHUTNAŤ:
1/ FAREBNÁ DESIATA: U detí nerozhoduje vyvážené zloženie desiaty, ktoré si strážia rodičia, ale vzhľad a chuť. Olovrant, ktorý hrá rôznymi farbami (napr. kombinácia šunky, syra, uhorky, paradajky alebo červeného jabĺčka) bude neodolateľná. A pritom stačí pridať rôzne farebnú zeleninu alebo šťavnaté ovocie, samozrejme s ohľadom na to, čo má dieťa rado.
2/ VYROB SI SÁM: Zapojte svoju ratolesť do prípravy desiaty. Nemusíte dieťa nútiť ku každodennému vymýšľaniu, čo by si dalo, stala by sa z toho otrava a nutnosť. Stačí ho 1x týždenne zapojiť, nech si ju urobí samo. Dieťa tak nebude vyhadzovať niečo, čo si samo vytvorilo. V tej chvíli môžete spolu prebrať, čo si vybralo, čo je zdravé jedlo a čo sa veľmi na desiatu nutrične nehodí. Bude to taká "desiata hrou".
3/ I OBAL ROBÍ DIVY: Roztlačený rožok v igelitovom sáčku nebude lákať na zjedenie. Ale chrumkavý zapečený toast, celozrnný chlieb s vykrájanou šunkou či bagetka s domácou marmeládou bude na zahryznutie, keď ho uložíte do pekného desiatového boxu. Krabičky majú rôzne motívy, farby, niektoré s delenými priehradkami alebo v tvare roztomilých zvieratiek.
ČO TAKTO TROCHA INŠPIRÁCIE:
Príprava je jednoduchá, budete mať prehľad o pridaných surovinách a obsahu cukru oproti presladeným nakupovaným medvedíkom, upečené sa ľahko vyklopia vďaka pružnému nepriľnavému materiálu. Recept na výborné medvedíky najdete zde >>
Možno v nich upiecť aj domáce müsli netradičného tvaru.
Muffinky deti úplne zbožňujú, môžu tak byť zaujímavou desiatou, ktorá ukryje suroviny plné vlákniny a energie, ak použijete ovsené vložky, zrelý banán, med, orechy alebo kúsky horkej čokolády, ktoré nahradia rafinovaný cukor. Slaná varianta sa ponúka tiež, variant je niekoľko.
Nie je nevhodnejšej desiaty než kupované šišky alebo donuty s pseudopolevou a posypané cukrom. Napriek tomu deti a niektorí rodičia v obchode radi siahnu aj po tomto pečive. Ak im ich chcete sem tam dopriať, skúste si upiecť vlastné. Bez smaženia vo fritéze, ale pekne pečené v rúre, s regulovaným obsahom tuku a cukru, použitím špaldovej múky, tvarohu a ďalších ingrediencií, ktoré by ste v zakúpenom donute márne hľadali.
Roztomilé tvary dinosaurov, autíčok, motýlikov, sŕdc aj smajlíkov stačí jednoducho vykrojiť z plátkov syra, šunky alebo zeleniny a máte hneď trochu iný chlieb či toast.
Hodí sa aj na prípravu tvarov na mini pizzách, kde taký rozzúrený šunkový dinosaurus urobí veľkú parádu.
Smajlíci, srdce i hviezdy, to môžu byť sušienky s netradičným motívom, ukrývajúce oriešky, chia semienka alebo goji, navyše môžu byť celozrnné aj bezlepkové.
Základný recept na jednoduché maslové sušienky nájdete tu >>
Možno ho doplniť o ďalšie obľúbené suroviny, sušené ovocie, kokos a pod. podľa toho, ako maškrtný jazýček vaše dieťa má.
Ak ste si obľúbili pečenie domáceho chleba či žemlí, prečo v tom nepokračovať. Čerstvé domáce kaiserky prevonia nielen celú kuchyňu, ale budú sa hodiť aj ako obložená žemľa napr. s lúčinou, syrom a zeleninou na desiatu. K jej výrobe pomôže šikovná nerezová formička.
Obľúbené ovocné a zeleninové šalátiky, smoothie, chia puding alebo jogurt s domácou granolou ocenia najmä malé slečny. Plastové poháre sú ľahké, uzatvárateľné a majú lyžičku, takže viac už nie je čo riešiť.
Pod viečko možno uložiť müsli, cornflakes alebo iné cereálie, ktoré by inak vo vnútri navlhli.
Tak hurá do školy, tentokrát s chuťou. Skúste aspoň občas pripravovať deťom domáce desiaty, ktoré im budú chutiť.