Svoje špecifiká a odlišné požiadavky má príprava kávy vo french presse a inú v domácom pákovom kávovare.
Pri mletí sa totiž uvoľňujú aromatické oleje zo zrniek a podľa hrubosti a teda aj dĺžky lúhovania získava káva tú pravú chuť v tom správnom zariadení.
Správne namletá káva je totiž kľúčovým parametrom, bez ktorého aj z tých najlepších zrniek perfektnú kávu nepripravíte. Veľmi stručne v nasledujúcom texte popíšeme, aký stupeň mletia je vhodný na konkrétnu prípravu.
HRUBO NAMLETÁ
Kávu s hrubosťou pripomínajúcou cukor kryštál využijete pri káve, ktorú hodláte vložiť do tzv. french pressu. Jedná sa o kanvičku opatrenú piestom s jemným sitkom, káva sa tak v horúcej vode lúhuje a následne filtruje.
Stačí tak kávu nasypať do kafetiéru a preliať ju horúcou, nie vriacou vodou. Optimálna teplota je mierne nad 90 °C. Potom pomaly vložte viečko s piestom a počkajte 3-4 minúty, až sa káva vylúhuje. Až potom piest pomaly stlačte dole, kávu zachytí sitko a hore zostane čistý kávový nálev. Potom príde chvíľa na preliatie z kafetiéru do inej nádoby alebo rovno do šálok, káva sa tak už ďalej nebude lúhovať a môžete ju podávať.
Medzistupeň medzi hrubším a stredným mletím sa hodí na použitie filtrov. Hrubšia štruktúra kávy umožní rýchlejší prietok a lúhovanie, príliš jemná káva by filter, či už kovový alebo papierový, upchala a prešla by ním preextrahovaná káva s horkým akcentom. Veľmi hrubá káva by zase nestihla uvoľniť dostatok chuti.
STREDNÁ HRUBOSŤ
Káva na prípravu espressa v moka kanvičke by mala byť namletá na stredný stupeň, jemnejšie ako do french pressu. Pripomína štruktúru hrubej múky. Príliš jemná káva by mohla naopak upchať sito v zásobníku na kávu.
Moka kanvička pomôže pripraviť lahodnú, plnú, intenzívnu chuť domáceho espressa. Skladá sa zo spodnej nádobky na vodu, zásobníka na kávu a samostatnej kanvičky.
Postup prípravy kávy:
Najprv naplňte nádobku vodou, množstvo by sa nemalo dotýkať zásobníka s kávou a nádoba by mala byť plnená zhruba po bezpečnostný ventil, ktorý je z vonkajšej strany. Vložte zásobník s utlačenou kávou do nádobky, uzavrite hornou časťou a potom celú kanvičku postavte na sporák. Vriaca voda vytvorí vo vnútri podtlak, tzv. stúpa do vrchnej časti cez kávu a uprostred vyteká do hornej časti, odkiaľ ju jednoducho nalejete do šálok.
Náš tip: kanvičky sa vyrábajú z nerezu aj hliníka, preto sa odporúča prejsť cyklus varenia kávy aspoň 3x, aby ste sa zbavili typickej kovovej chuti. A tu vyznávači absolútnej čistoty prestávajú čítať. Je doporučené príliš nádobu neumývať, vo vnútri vznikne kávová patina, saponát by zbytočne ďalšiu várku kazil.
JEMNÉ MLETIE KÁVY
Jemnejšia štruktúra mletých zrniek je určená do pákových prístrojov, ktoré nájdete v kadejakej domácnosti aj na pracovisku. Veľmi jemné mletie (pripomínajúce práškový cukor) vyžaduje príprava kávy v tureckej džezve, kovovej nádobe s dlhou rukoväťou a výlevkou. Káva z džezvy ani v najmenšom nepripomína „slovenského turka“, kde plávajúcu usadeninu môžete cediť medzi zubami. Aj tí, ktorí tomuto nápoju holdujú, potom musia dať za pravdu, že káva z džezvy je vyšší level. Navyše sa káva nesparuje vriacou vodou a nevyplaví sa z kávovej usadeniny nežiaduce látky, horkosť až kyslosť.
Ide o jednoduchý princíp prehriatia kávy s vodou tesne pod bodom varu, ideálny pomer je 7 gramov kávy na 100 ml studenej vody. Po zahriatí na sporáku vznikne pena, v tej chvíli treba džezvu odstaviť a ľahko ju sklepnúť. Toto opakujte ešte 2x a môžete opatrne nalievať do predhriatych šálok. Kávová usadenina zostane sčasti na dne a zvyšok by sa mal zachytiť na golieri alebo v ústí lievika.
A pokiaľ vyhľadávate iba 100% arabiku, ani to nie je pravidlom vyššej kvality výslednej kávy. Zmes arabiky a robusty totiž zaistí lepšiu penu, než jednodruhová arabika.
Tieto rady sú samozrejme orientačné, každý kávomil si pripravuje kávu podľa svojich vlastných predstáv a požiadaviek, preto so zavedenými pravidlami sa nemusia všetci striktne riadiť. Riaďte sa predovšetkým vlastnou chuťou či skúsenosťou a skúste mechanické mlynčeky na mletie a ďalších pomocníkov na prípravu kávy.
Užite si lahodnú kávu, ktorá správnou prípravou rozvinie svoju chuť a z obyčajného usrkávania vytvorí kúzelný okamih, ktorý si vychutnáte.