Aby ste všetky druhy obľúbených dobrôt upiekli včas a v pokoji, pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s ich správnym načasovaním. Navyše tohtoročná ponuka domácich a kuchynských potrieb nie je vôbec skromná, sme pripravení na naozaj veľké pečenie.
TENTO ROK TO BUDÚ NAOZAJ VYPEČENÉ VIANOCE.
1. adventný týždeň
Základom je zoznam druhov, ktoré sa tento rok chystáte upiecť. Podľa nich si spíšte ingrediencie, ktoré potrebujete nakúpiť.
Nielenže vám včasná príprava ušetrí veľa starostí, navyše v obchodoch vychytáte najrôznejšie zľavy.
Ďalej si skontrolujte zásobu cukrárskych potrieb a kuchynského náčinia.
Perníčky ako klasika všetkých klasik? Pozrite sem >>
2. adventný týždeň
Na čase majú tiež labky, niekedy nazývané ako medvedie labky, a vanilkové rožky. Rovnako ako perníčky, aj tieto dobroty potrebujú dostatok času na uležanie.
Vianoce bez lineckého si nedokážeme predstaviť. Vďaka našim dvojdielnym vykrajovačkám bude plech plný stromčekov, zvončekov, hviezd alebo rýb.
Linecké pečivo sa pečie snáď v každej domácnosti >>3. adventný týždeň
Do Štedrého dňa zostávajú posledné dva týždne. Preto je na čase vyraziť späť do kuchyne a pustiť sa do obľúbeného strojčekového pečiva, kokosiek alebo išelských tortičiek. Prichádza čas aj na strojčekové pečivo. Či už u vás doma vedú kokosové, orechové, pudingové alebo pistáciové druhy.
Skúste tiež trendy cukroví crinkles. Crinkles sú popraskané sušenky, ktoré majú krupavú kôrku a mäkký stred. Jedná sa o vizuálne zaujímavý druh cukroví.
Prosíte si banániky alebo tyčinky? So strojčekom ich zvládnete ľahko >>
4. adventný týždeň
Posledný týždeň do Vianoc a finálnej prípravy vrcholia. Vybrať posledné darčeky, kúpiť stromček, zohnať kapra. Času nie je nazvyš, preto ak stále nemáte napečené, vrhnite sa na nepečené cukrovinky. Kokosové alebo orechové guličky, čokoládové košíčky, osie hniezda alebo cukrovinky z polámaných kúskov.
Stačí si zaobstarať formičky na včelie úle, papierové košíčky na guličky >>
Možno tento rok budete chcieť pojať vianočné pečivo striedmejšie, vzhľadom na vysoké ceny základných surovín, ako je múka, maslo či cukor. Navyše aj zapínanie rúry môže všeličo zahýbať s rodinným rozpočtom.
AKO UŠETRIŤ PRI PEČENÍ CUKROVINIEK:
Prinášame niekoľko tipov, ako znížiť náklady na pečenie cukroviniek a pritom si na ňom pochutnať.
- Jedno cesto – viac druhov cukroviniek. Napečte si do zásoby rôzne vykrajované tvary, ktoré použijete na viac druhov cukroviniek. Napr. linecké cesto je tak univerzálne a obľúbené, že z neho vykúzlite zlepované koláčiky s marmeládou, polomáčané tvary sypané orechmi či kokosom, išelské tortičky, banániky, spodné časti na osie hniezda a ďalšie. Tu sa fantázii medze nekladú. Z dvojitej várky budete mať základ, ktorý stačí uložiť do krabíc a potom zdobiť krémom alebo rôznymi polevami.
- Snehové pusinky alebo dlho sušené mini pavlovky vymeňte za klasické linecké a labky, cesto vložené do silikónových foriem je rýchlo hotové, pečivo sa dá ľahko vyklepnúť a bude rovnomerne upečené. A ak predsa len potrebujete sušiť kokosky alebo pusinky zo zvyšných bielkov, využite chladnúcu rúru po pečení.
- Stavte na orechy – pri prechádzkach ste si určite nazbierali orechy. Táto surovina vás nič nestojí, stačí mať po ruke šikovný luskáčik na orechy a v Advente sa sekané alebo mleté orechy môžu stať hlavnou surovinou pri výrobe labiek, orechových i nepečených cukroviniek, napríklad aj v raw verzii.
- Nenakukujte do rúry, kontrolu väčšinou môžete urobiť cez zatvorené dvierka. Rúra sa pri každom otvorení ochladí, zbytočne sa tak spotrebuje viac energie.