Očistu nielen po sviatkoch berte s nadhľadom, nie je treba extrémny detox. Vyradiť z jedálnička modifikované potraviny, zaviesť očistnú kúru, zvýšiť príjem tekutín a pod. sa ale priamo ponúka.

Skúste chrumkavú kvasenú zeleninu plnú vitamínov, minerálov, enzýmov a probiotík v šikovnom hrnci PICKLES. Alebo sa pustite do domácej výroby syrov a tvarohu, kde zužitkujete tiež srvátku, vhodnú k popíjaniu aj na kúpeľ.

NAŠA ZDRAVÁ TROJKA, KTORÁ VÁS NAŠTARTUJE:

1/ KVAŠENÁ ZELENINA – PICKLES

Kvasená zelenina je ako známe explóziou vitamínu C, minerálov, enzýmov a probiotík. Podporuje zdravé fungovanie našej imunity, môžete si ju jednoducho pripraviť doma a navyše je lacná. Fermentácia je starý, mimoriadne zdravý spôsob uchovania potravín bez sterilizácie a pridaných látok. Je lepšie stráviteľná ako čerstvá zelenina, pôsobí detoxikačne a čistí hrubé črevo.

Tak si pickles skúste vyrobiť, nie je to žiadna veda! Fermentujte napríklad kapustu, kel, mrkvu, reďkovky, cibuľu, kaleráby, uhorky i papriku. 

Recept na prípravu pickles >>

2/ FERMENTOVANÁ PEKINGSKÁ KPUSTA - KIMČI

Tradičné kórejské kimči, ak chcete kimči, je vďaka fermentácii v dnešnej dobe veľmi trendy. Je veľmi prospešné pre črevá, kvasenie zvyšuje stráviteľnosť potravín.

A v čom je rozdiel medzi pickles a kimčmi? Pickles a kimči sú vlastne vzdialení príbuzní. Obaja prejdú fermentáciou. Pickles je krátko kvasená zelenina, najčastejšie kapusta, ktorá sa hodí k mastnejším jedlám, tvorí základ šalátov alebo príloh. To stačí presoliť a utlačiť do nádoby. Kimči je zmes nasolenej a opláchnutej pekinskej kapusty, jarnej cibuľky, mrkvy a hlavne pasty. Tá je vyrobená z chilli, drveného cesnaku, zázvoru, rybacej, pre vegánov sójovej omáčky a ďalších ingrediencií. Je pikantné a výrazné, príjemne štiepe na jazyku. Je skvelé v kombinácii s ryžou, kórejskou polievkou, môže tvoriť súčasť burgrov a tortill a pod.

Elixír zdravia vo forme kimči >>

3/ DOMÁCI TVAROH ALEBO SYR

A na hlad sú najlepšie bielkoviny. Taký poctivý domáci chlieb, pripravený podľa nášho návodu a s láskou kysnutý v našich ošatkách, je dobrým zdrojom sacharidov. A pokiaľ bude namazaný poriadnou vrstvou domáceho tvarohu, vyvolá pocit plnosti a nasýtenia. Kombinácia s klíčkami alebo miskou fermentovanej zeleniny sa priamo ponúka.

Výroba tvarohu je naozaj jednoduchá, u nás nájdete šikovnú nádobu s vloženým sitkom na odkvapkanie srvátky, ktorá pomôže s domácou výrobou jemného tvarohu alebo smotanového syra. 

A kto neholduje fermentovanej zelenine alebo klíčkom, môže vybehnúť do záhrady alebo si natrhať na prechádzke mladé výhonky žihľavy, púpavy či kvety sedmokrások. Neskôr príde na rad medvedí cesnak, z ktorého je možné pripraviť polievku, dochutiť mäsové zmesi alebo pripraviť pesto a bylinkové maslo.

Ako si jednoducho vyrobiť domáci tvaroh >>